Vi samler statistik ved hjælp af cookies

Vi bruger cookies til at forbedre hjemmesiden til glæde for vores brugere. Du kan altid slette cookies fra os igen.

Undervisningsminister Christine Antorini

Christine Antorinis CV

Christine Antorini, født 23. maj 1965 i Jyllinge, datter af mejerist Keld Jørgensen og lærer Myriam Antorini Jørgensen.

Ministerposter

Undervisningsminister fra 9. august 2013.

Børne- og undervisningsminister fra 4. oktober 2011 til 9. august 2013.

Medlemsperiode

Folketingsmedlem for Socialdemokratiet i Nordsjællands Storkreds fra 15. september 2011.

Folketingsmedlem for Socialdemokratiet i Nordsjællands Storkreds fra 13. november 2007 til 15. september 2011.

Folketingsmedlem for Socialdemokratiet i Søndre Storkreds fra 8. februar 2005 til 13. november 2007.

Folketingsmedlem for Socialistisk Folkeparti i Østre Storkreds fra 18. marts 1998 til 30. november 1999.

Kandidat for Socialdemokratiet i Hillerødkredsen fra 2010.

Kandidat for Socialdemokratiet i Indre Bykredsen fra 2007 til 2009.

Kandidat for Socialdemokratiet i Rådhuskredsen fra 2004 til 2006.

Kandidat for Socialistisk Folkeparti i Brønshøjkredsen fra 1996 til 1999.

Kandidat for Socialistisk Folkeparti i Vesterbrokredsen fra 1992 til 1995.

Uddannelse og erhverv

Cand.comm. i offentlig forvaltning, Roskilde Universitetscenter, fra 1989 til 1994.

Stud.scient.pol., Aarhus Universitet, fra 1985 til 1987.

Faglig sekretær, HK's reformsekretariat, fra 2004 til 2005.

Studievært, DR2, fra 2003 til 2004.

Sekretariatschef, Forbrugerinformationen, fra 1999 til 2003.

Kommunikationsmedarbejder, Oticon, fra 1995 til 1997.

Tillidshverv

Medlem af SFU's landsledelse 1983-1988. Medlem af SF's hovedbestyrelse 1988-1998.

Næstformand for SF 1991-1998. Medlem af EU-oplysningsnævnet 1997-1998.

Medlem af Nyt Europas arbejdsudvalg 1999-2002. Formand for Tipsungdomsnævnet 2001-2003.

Medlem af Akademiet for de Tekniske Videnskabers tænketank 2001-2004.

Formand for Videnskabsministeriets tænketank for forskningsformidling 2003-2004.

Medlem af Det Tekniske Sikkerhedsråd 2004. Medlem af Royal Greenlands Advisory Board 2005-2006.

Medlem af German Marshall Foundations udvælgelseskomité fra 2005.

Medlem af Fonden Frie Børnehavers Fond fra 2006. Medlem af VL 13 fra 2006.

Publikationer

»Borgerlige ord efter revolutionen«, Gyldendal, 1999.

»Det ny systemskifte«, Gyldendal, 2001.

»Fanatisme eller Idealisme«, Forum, 2003.

»Epostler«, Gyldendal, 2003.

»Fremtidens partier«, Gyldendal, 2008.

Udmærkelser

Nina Bang-prisen 1999.

FDB's forbrugerpris 2002.

Årets drømmedirektion, Berlingske Nyhedsmagasin, 2003.

Spørgsmål til undervisningsministeren.

Spørgsmål direkte til undervisningsministeren bedes sendt til minister@uvm.dk