Formand

  • Stina Vrang Elias

Næstformænd

  • Morten Smistrup, LO
  • Jannik Bay, DA

Indstillet af Dansk Arbejdsgiverforening

Medlemmer:

  • Erhvervsuddannelseschef, Lone Folmer Berthelsen, Dansk Industri
  • Underdirektør Tina Voldby, TEKNIQ
  • Uddannelseschef Marianne Kragh, Horesta
  • Uddannelses- og integrationschef Jannik Bay, Dansk Arbejdsgiverforening
  • Chefkonsulent Christina Laugesen, Lederne
  • Sektionsformand Pia Hansen, Håndværksrådet
  • Uddannelseschef Claus Rosenkrands Olsen, Dansk Erhverv Arbejdsgiver
  • Afdelingschef Louise Phil, Dansk Byggeri
  • Afdelingschef Niels Håkonsen, Danske Malermestre

Stedfortrædere:

  • Chefkonsulent Birgitte Winge, Dansk Industri.
  • Konsulent Kelvin Strømsholt, TEKNIQ.
  • Chefkonsulent Alex Hooshiar, Dansk Arbejdsgiverforening.
  • Chefkonsulent Karina Beg Poulsen, Dansk Arbejdsgiverforening.
  • Konsulent Poul Henrik Madelung, Sammenslutningen af mindre Arbejdsgiverorganisationer (SAMA).
  • Chefkonsulent Dorte Kulle, SMVdanmark.
  • Bagermester Klaus Nielsen, Dansk Erhverv Arbejdsgiver.
  • Uddannelseschef Jesper Juul Sørensen, Dansk Byggeri.
  • Uddannelsespolitisk chef Anders Mosumgaard, GRAKOM

Indstillet af Finanssektorens Arbejdsgiverforening

Medlem:

  • Konsulent Súzanne Hirsch-Fabricius

Stedfortræder:

  • Afdelingschef Lars Djernæs

Indstillet af Forstanderkredsen for produktionsskoler og produktionshøjskoler:

Medlem:

  • Forstanderkredsens formand, forstander Peter Bols Thomsen

Stedfortræder:

  • Forstanderkredsens næstformand, forstander Troels Brandt

Indstillet af Danske Regioner:

Medlem:

  • Seniorkonsulent Anne-Dorthe Sørensen

Stedfortræder:

  • Konsulent Kasper Munk Rasmussen

Indstillet af Kommunernes Landsforening:

Medlem:

  • Centerchef Karoline Amalie Steen

Stedfortræder:

  • Chefkonsulent Ursula Dybmose

Indstillet af Landsorganisationen i Danmark:

Medlemmer:

  • Næstformand Ejner K. Holst, LO.
  • Konsulent Morten Smistrup, LO.
  • Forbundssekretær Benny Yssing, Dansk El-forbund.
  • Forhandlingssekretær Pia Maul Andersen, 3F.
  • Uddannelsespolitisk konsulent Elisabeth Nina Petersen, Malerforbundet.
  • Uddannelseskonsulent Trine Rasmussen, Dansk Metal.
  • Forbundssekretær Joan Prahl, FOA.
  • Politisk rådgiver Pia Svane, HK.
  • Næstformand Torben Vangsgaard, Serviceforbundet.

Stedfortrædere:

  • Konsulent Charlotte Netterstrøm, FOA.
  • Politisk rådgiver Gitte Brückner, HK.
  • Forbundssekretær Kim Fusager Balle, Blik- og Rørarbejderforbundet.
  • Uddannelseskonsulent Claus Eskesen, 3F.
  • Forbundskonsulent Susan Clausen, NNF.
  • Forbundssekretær Kasper Palm, Dansk Metal.
  • Uddannelsespolitisk konsulent Lars Espersen, Dansk El-forbund.
  • Uddannelseskonsulent Martin Ungermand Bichel, Teknisk Landsforbund.
  • Næstformand Nanna Højlund, LO

Indstillet af Funktionærernes og Tjenestemændenes Fællesråd:

Medlem:

  • Konsulent Martin Liebing Madsen, FTF

Stedfortræder:

  • Uddannelseskonsulent Gerda K. Thomassen, Kost- og Ernæringsforbundet

Indstillet af elevernes organisationer i forening:

Medlemmer:

  • Mathias Rytter Hansen, Erhvervsskolernes ElevOrganisation.
  • Sarah Siddique, formand for Landssammenslutningen af Handelsskoleelever.

Stedfortrædere:

  • Helene Glundholt, formand for Erhvervsskolernes ElevOrganisation.
  • Carl Morgenstjerne, politisk næstformand i Landssammenslutningen af Handelsskoleelever.

Indstillet af Danske Erhvervsskoler og -gymnasier:

Medlem:

  • Direktør Ole Heinager, NEXT 

Stedfortræder:

  • Konstitueret Direktør, Morten Emborg, TEC

Indstillet af Handelsskolernes Lærerforening

Medlem:

  • Formand Christoffer Jørgensen

Stedfortræder:

  • Konsulent Søren Hoppe Christensen

Indstillet af Uddannelsesforbundet:

Medlem:

  • Formand Hanne Pontoppidan

Stedfortræder:

  • Konsulent Sissel Kondrup

Indstillet af de øvrige lærerorganisationer på rådets område:

Medlem:

  • Lektor Knud Skovgaard Larsen, Gymnasieskolernes Lærerforening.

Stedfortræder:

  • Annette Nordstrøm Hansen, formand for Gymnasieskolernes Lærerforening

Indstillet af Landbrug & Fødevarer:

Medlem:

  • Seniorkonsulent Charlotte Drachmann Jørgensen, Landbrug & Fødevarer

Stedfortræder:

  • Erhvervspolitisk chef Morten Holm Østergaard, Landbrug & Fødevarer

Indstillet af de øvrige skolelederforeninger på rådets område:

Medlem:

  • Direktør Jeppe Rosengård Poulsen, SOSU Nykøbing Falster

Stedfortræder:

  • Forstander Jens Munk Kruse, Dalum Landbrugsskole

Tilforordnede (deltagere i rådets arbejde uden stemmeret):

  • Formanden for Rådet for Voksen- og Efteruddannelse (VEU-rådet): Professor Kjeld Møller Pedersen
  • Bestyrelsesforeningen for Social- og Sundhedsskolerne: Formand Lars Bo Breddam.
  • Danske Erhvervsskoler - Bestyrelserne: Direktør Lars Kunov.
  • Foreningen Danske Landbrugsskoler: Sekretariatschef Christian Schultz.
  • Produktionsskoleforeningen: Forstander Gert Møller, Korsør Produktionshøjskole.

Formand for REU

Stina Vrang Elias

Telefon 3342 6601
Mobil 2329 0671
E-mail: sve@dea.nu

Sidst opdateret: 13. juli 2018