OPU står for oplæring i udlandet. Ordningen giver mulighed for, at oplæringsopholdet kan blive godkendt som en del af den danske uddannelse, og at der gives økonomisk tilskud til eleven (eller den danske arbejdsgiver).
OPU-ordningen er et program for alle elever på erhvervsuddannelser. Og OPU-opholdet kan finde sted overalt i verden.
Det er dog ikke muligt at indgå en uddannelsesaftale direkte med en udenlandsk virksomhed, fordi erhvervsuddannelsesloven, som regulerer erhvervsuddannelserne, kun gælder i Danmark.
To muligheder for oplæring i udlandet
Der er to muligheder for at komme i oplæring i udlandet efter bestået grundforløb:
- Eleven kan blive udsendt af den virksomhed, som han/hun har en uddannelsesaftale med i Danmark,
- Eleven kan blive ansat direkte af en udenlandsk virksomhed i lønnet beskæftigelse med uddannelse for øje. Det er ikke en uddannelsesaftale. Skolen skal efterfølgende afgøre om betingelserne i lovens § 5 c, stk. 2, for optagelse i en skoleperiode i hovedforløbet er opfyldt.
Det faglige udvalg kan ikke godkende oplæringsvirksomheder i udlandet, og det kan skolen heller ikke.
OPU-koordinatorer på skolerne rådgiver
OPU-koordinatorer på erhvervs-, landbrugs- og social- og sundhedsskolerne rådgiver og varetager arbejdet med at sende eleverne af sted.
Uddannelses- og Forskningsministeriet administrerer
Det er Uddannelses- og Forskningsministeriet, som administrerer ordningen.
Læs mere om oplæring i udlandet (ufm.dk).