Hop til indhold

Hvis en institution ønsker at gennemføre et bygge- og anlægsprojekt, købe en ejendom eller indgå et lejemål, som kræver aktstykkeforelæggelse, skal institutionen så tidligt som muligt i processen rette henvendelse til Styrelsen for Undervisning og Kvalitet (STUK), så sagsbehandlingen, herunder styrelsens vurdering af projektets nødvendighed og økonomiske bæredygtighed, kan påbegyndes.

Forudsætninger for udarbejdelse af et aktstykke

Selve udarbejdelsen af aktstykket påbegyndes først, når der er sikkerhed for et givent projekts nødvendighed og økonomiske bæredygtighed.

Da bygge- og anlægsprojekter og køb af ejendomme er langsigtede dispositioner, der får konsekvenser for institutionens drift mange år frem i tiden, vil udarbejdelsen af et aktstykke kræve grundige forberedelser og derfor ofte være en omfattende proces.

Sidst opdateret: 27. juni 2023