For at kunne deltage på AMU-uddannelsen grundlæggende vagt skal du forhåndsgodkendes.
For at deltage i AMU-uddannelsen grundlæggende vagt, kan institutionen fastsætte et krav om forhåndsgodkendes. I så fald betyder dette, at politiet skal vurdere, om du opfylder de vandelsmæssige betingelser for at kunne blive godkendt til ansættelse som vagt, før du kan deltage i uddannelsen.
Rent praktisk foregår det ved, at du udfylder nedenstående samtykkeerklæring. Med samtykkeerklæringen giver du uddannelsesstedet tilladelse til, at de må kontakte politiet, så politiet kan gennemføre vurderingen.
Der er alene tale om en forhåndsgodkendelse, og uddannelsesinstitutionen får ikke at vide, hvorfor du eventuelt ikke kan forhåndsgodkendes.
I samtykkeerklæringen skal du:
Samtykkeerklæringen skal herefter underskrives og sendes til den ønskede uddannelsesinstitution.
Hvis du har adgang til en printer, kan du også udskrive erklæringen, udfylde og underskrive den og derefter scanne og sende den til den skole, du ønsker at tage uddannelsen på.
Da samtykkeerklæringen indeholder oplysning om dit CPR-nummer, skal erklæringen sendes til en sikker postkasse. Du sender erklæringen fra din e-Boks til den skole, du ønsker at tage uddannelsen på via den pågældende skoles CVR-nummer.
Skolernes CVR-numre: Kan du ikke søge skolen frem i digital post på CVR nummer, så skal du i stedet prøve at søge på skolens navn. Husk du skal stå i fanebladet ”Post fra det offentlige”.

Her underskriver du samtykkeerklæringen i Adobe Acrobat Reader