AMU-udbydere kan, i samarbejde med Danmarks Fængsler, afholde arbejdsmarkedsuddannelser i fængsler og arresthuse.
Danmarks Fængsler (tidligere Kriminalforsorgen) kan indgå aftale med godkendte AMU-udbydere om afholdelse af arbejdsmarkedsuddannelser i fængsler og arresthuse.
AMU i fængsler og arresthuse er ikke omfattet af krav om, at holdene skal være åbne for udefrakommende eller at uddannelsen skal annonceres. Danmarks Fængsler bestemmer, hvilke indsatte der kan deltage i undervisningen. Undervisningen kan tilrettelægges, så den samlede undervisningstid overstiger den normerede varighed for arbejdsmarkedsuddannelsen. Det kan være relevant, hvis det vurderes nødvendigt for, at de indsatte kan nå målet med uddannelsen.
AMU-udbyderen og Danmarks Fængsler kan aftale, at undervisningen varetages af Danmarks Fængslers egne undervisere.
Danmarks Fængsler indgår samarbejdsaftaler med de enkelte godkendte AMU-udbydere. Der er ikke tale om udlægning eller udlicitering af undervisningen. Det er den godkendte AMU-udbyder, der har det overordnede ansvar for kvaliteten af undervisningen gennem blandt andet vurdering af undervisningsplaner og undervisernes kvalifikationer. Ansvar for administration, tilrettelæggelse og afholdelse af undervisningen fordeles i samarbejdsaftalen mellem AMU-udbyderen og Danmarks Fænglser.
AMU i fængsler og arresthuse finansieres af Danmarks Fængsler som afregner direkte med de AMU-udbydere, som de har samarbejdsaftale med. AMU-udbyderne indberetter aktiviteten til Børne- og Undervisningsministeriet.
Titel: Styrelsen for Undervisning og Kvalitet
E-mail: STUK.KFE@stukuvm.dk
Telefon: +45 23 69 06 10
Åbningstider:
Tirsdag kl. 9 – 12
Fredag kl. 10 – 12